קבוצות עניין

עדכון אחרון: 17/05/2015 12:00:00

 

הצעירות והצעירים בבית למרחב מוזמנים ליזום ולקחת חלק בקבוצות המעניקות העשרה לפי תחומי העניין שלהם וכלים משמעותיים לדרך.

עת לדעת – העשרה חברתית אזרחית 

כדי לפעול בעולם בצורה עצמאית ולהצליח, יש דברים שחייבים לדעת. הקבוצה מזמינה את הצעירים מכל שכבות הגיל להכיר היטב את הזכויות והחובות שלהם בנושאי שכר, ביטוח, מסים ועוד וללמוד כיצד לנהל את חייהם באופן המיטבי. הקבוצה נפגשת 10-12 מפגשים.

זוגיות ומיניות

עבור צעירים וצעירות אשר משפחתם לא יכולה להוות מודל נורמטיבי לקיום מערכות יחסים בריאות, ההתמודדות עם זוגיות ומיניות מהווה אתגר גדול ובמקרים רבים מצריכה למידה ובנייה מחדש של התנהגויות ונקודות השקפה.
הקבוצה, המיועדת  לצעירים הנמצאים בשלב ג' של התכנית, מציעה מקום פתוח ובטוח ללמידה, שיחה ותמיכה בשניים מהמרכיבים המשמעותיים בחיי כל אדם.

תרבות ואמנות 

מתוך שאיפה להעשיר ולהרחיב את האופקים והאפשרויות של צעירי התכנית ומתוך אמונה שתרבות ואמנות הן אבני בניין חשובות של כל חברה וכל אדם, מציעה הקבוצה הכרות עם התרבות הישראלית על שלל גווניה, מגרפיטי ועד מוסיקה קלאסית. במפגשים נחשפים המשתתפים לעולמות חדשים ומרתקים שנמצאים ממש מתחת לאפם. הקבוצה מיועדת לצעירים/ות מכל שכבות הגיל ונפגשת  במהלך כל שנת הפעילות .

קבוצת אופניים

זוהי קבוצה שקמה ביוזמתם של צעירים המשתתפים בתכנית ומהווה דוגמא לעוד דרך בה פועל "למרחב": תמיכה וליווי יוזמות עצמאיות, אשר דרכן ניתן גם ללמוד גם על ארגון, לקיחת אחריות ומחוייבות. 
הקבוצה מורכבת מחובבי טיולים מכל שכבות הגיל ויוצאת לטיולי אופניים משותפים פעם בחודש לפחות.

מעורבות חברתית

הקבוצה מזמינה את משתתפיה להכיר את החברה הישראלית מקרוב ולהבין לעומק את מורכבותה. במפגשים דו שבועיים, הנערכים לאורך כל השנה, בודקים המשתתפים והמנחים כיצד מהווה החברה חלק בלתי נפרד מזהותו של כל אחד ואחת ומה ניתן לעשות ולתרום למענה.  הקבוצה פתוחה לכל שכבות הגיל.

קבוצת פרידה - פוטותרפיה

לקראת סיום תקופת השתתפות הצעירים בתכנית, הם מוזמנים לקחת חלק בתהליך פרידה קבוצתי דרך הכלי שנקרא פוטותרפיה. תהליך זה אורך כ-12 מפגשים. במהלך המפגשים לומדים חברי הקבוצה לדבר בשפה נוספת דרך הצילום והתצלום. שפה זו מרחיבה את המנעד שבין הקונקרטי לרגשי. במפגשים עובדים עם חומרים השלכתיים, חומרים אישיים (תמונות מאלבום משפחתי ועוד), מצלמים יחד ולעיתים גם כמשימה למהלך השבוע. בשימוש בכלי הצילום נעשה עיבוד של הפרידה מהתכנית באופן חווייתי ויצירתי.

קבוצת כתיבה 

במפגשי הקבוצה מתנסים במשחקי כתיבה, ובמפגש עם יצירות של משוררים וסופרים. מטרת המפגשים היא לאפשר לכל משתתף ללמוד להשתמש בכתיבה ככלי ביטוי, ללמוד על עצמו ככותב ולהעלות שאלות הקשורות בה: עם מה אני שלם ועם מה פחות במה שאני כותב? אילו טקסטים עלי ללמוד? אילו יוצרים יכולים ללמד אותי? מה יפה בעיני? למה אני מתחברת / לא מתחברת ביצירה זו או אחרת? ועוד. השאלות יתלוו לכתיבה וקריאה של החומרים שנכתבו ע"י המשתתפים ושיחה עליהם. 

קבוצת צעירות לקריירה

הקבוצה העוסקת בפיתוח מסלול קריירה עבור צעירות אחרי שחרור ומתמקדת בבחירה של מסלולי השכלה, בחירת מקצוע, השתלבות בקהילה ועיצוב חיים. התכנית מתייחסת לסיפורי החיים של הצעירות, לכוחות שוק העבודה המשתנים ופועלת מתוך גישה פמיניסטית. הקבוצה הוקמה בעזרתן הנדיבה של קרן אריה יהודה ישראל ופועלת בשיתוף עם עמותת ילדים בסיכוי.

בקבוצה פעילות כ- 20 צעירות בגילאים 20-26. 

קישור לאתר אריה יהודה: http://www.loji.org.il/

קבוצת אפייה - למרחב עפולה

בקבוצה זו ניתנים כלים פשוטים ובסיסיים לעבודה במטבח בדגש על עולם האפייה והמתוקים. התוצרים שאנו מכינים מכוונים לאירועים וקבוצות של הבית ולעיתים גם לאירועים חיצוניים (הכנת חבילות לחיילים במהלך מבצע צוק איתן). זוהי פלטפורמה להיכרות וחיבור של הצעירים מקבוצות הגיל השונות ויצירת שיח קבוצתי ומשוחרר סביב עשייה שתורמת לבית ומחברת לפעילות חברתית גם מחוץ לבית למרחב. 

קבוצת נגרות - למרחב באר-שבע

הקמת קבוצת יצירה בעץ מטרתה העיקרית היא קידום מטרות אישיות וחברתיות של צעירי התכנית: גיבוש והכרות בין הצעירים בקבוצות גיל שונות, פיתוח יצירתיות ,תכנון וביצוע באופן יעיל ובטוח והגשמה עצמית דרך יצירה. הקבוצה מנוהלת על ידי איש צוות המנחה את צעירי התכנית, המקנה להם ידע בנושאים: נהלי בטיחות, הכרות עם הכלים הנדרשים ואופן העבודה, שרטוט תכנית וביצוע הפרויקט. במהלך השנה נבנו על ידי צעירי התכנית ריהוט גם המשמש היום את התכנית  ופרויקטים אישיים.

הלהקה

הלהקה מספקת הזדמנות לכל צעירי התכנית לבוא ולהתנסות במגוון היבטיה של החוויה המוסיקלית - נגינה, שירה, הלחנת שירים והקלטתם באולפן ועוד. ביחד הם לומדים לשיר, לנגן, להכיר סוגים שונים של סגנונות מוסיקליים ולעבוד בצוות, כל זאת כדי לגרום למוסיקה שלהם ושל אחרים להתקיים.

החוויה היא עמוקה, מרגשת ומשמחת וההזמנה להשתתף פתוחה לכולם, לאלו עם הנסיון וגם לאלו בלי. כל מה שצריך כדי להתחיל זה אהבה למוסיקה! הקבוצה בהנחיית גדי ויצחק.   

האזנה נעימה:

http://www.youtube.com/watch?v=Kf7WcoKSpFo